Przekaż 1% podatku dla naszej szkoły. Więcej informacji w zakładce informacje.

KALENDARZ


KONTAKT

WITAMY W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

Sekretariat Szkoły czynny:

pn. - pt. 7:00 - 15:00

telefon: +48 12 280 70 95

adres do korespondencji:

Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Kryspinowie

32-060 Liszki, Kryspinów 356

email: sp.kryspinow@op.pl

TABLICA

http://www.laur.org.pl/images/logo_do_pobrania/LSZ_logo.png

Oczyszczacz powietrza został przekazany przez Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn. „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej.

Strona główna

O PRZEDSZKOLU -> Aktualności

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

Dnia 26 października 2018r. 3-4 latki z grupy Pszczółki zostały  uroczyście przyjęte do grona przedszkolaków podczas Pasowania na Przedszkolaka. W obecności nauczycieli, rodziców oraz Pani Dyrektor przedstawiły program artystyczny uwzględniający śpiewanie piosenek, recytowanie wierszy oraz tańce. Ponadto zaprezentowały publiczności umiejętności, jakie nabyły podczas dwóch miesięcy pobytu w przedszkolu. Na koniec złożyły uroczyste ślubowanie, po którym każdy Maluszek został pasowany magiczną kredką na przedszkolaka. Na pamiątkę tej ważnej uroczystości dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki. Całą uroczystość uatrakcyjniły starsze przedszkolaki z grupy Biedronki i Wiewiórki, które zaprezentowały krótki występ na powitanie swoich młodszych kolegów.

Pszczółki, witamy Was serdecznie w gronie przedszkolaków!

JAK WALCZYĆ ZE SMOGIEM?

W ramach realizacji " Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego - Małopolska w zdrowej atmosferze", dzieci z oddziału przedszkolnego w Kryspinowie otrzymały od Marszałka Województwa Krakowskiego nowy oczyszczacz powietrza. Było to okazją do poszerzenia wiedzy przedszkolaków na temat ochrony środowiska. Dzieci na zajęciach dowiedziały się, że oczyszczacz powietrza to urządzenie, które filtruje powietrze, usuwa z niego zanieczyszczenia i może zapewnić czyste powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywają i spędzają większą część dnia. Dzieci poznały właściwości powietrza i dowiedziały się sie, co to jest smog i skąd się bierze. Przedszkolaki zastanawiały się, co zrobić, aby poprawić stan jakości naszego powietrza. Wszyscy wiemy, że nie wolno w piecach palić śmieci, starać się jak najmniej korzystać z transportu samochodowego a częściej wybierać komunikację zbiorową czy też dojeżdżać do szkoły na rowerze. To dopiero początek naszych działań proekologicznych. Już dzisiaj zapraszamy uczniów starszych klas na przedstawienie "Jesienny spacerek Kacperka", oraz zachęcamy do udziału w konkursie "Potworek Śmieciorek" , w którym udowodnimy, że zabawkę można zrobić z różnych surowców.

Irena Steczko

Wycieczka do Wygiełzowa

W poniedziałek 22 października najstarsza grupa z Oddziału Przedszkolnego odwiedziła skansen w Wygiełzowie. Początkowo pogoda nie zachęcała nas do wycieczki, jednak później wynagrodziła nam to pięknym słońcem. Swoją podróż po skansenie, rozpoczęliśmy od warsztatów plastycznych, gdzie malowaliśmy obrazki na szkle. Już tu dowiedzieliśmy się, że dawniej wszystkie obrazy święte były wieszane przy suficie pod skosem. Dzięki temu ludzie mogli za nimi schować pieniądze. Jeśli w domu pojawił się złodziej, nigdy nie brał stamtąd pieniędzy, ponieważ uważali, że za to spotka go kara Boża.

W skansenie mogliśmy zobaczyć jak dawniej uczyły się dzieci w szkole, zobaczyć klasę lekcyjną, dom nauczyciela oraz inne domy, w których mieszkali zwykli ludzie. Szkoła ta zdecydowanie różniła się od naszej pięknej szkoły w Kryspinowie. Dowiedzieliśmy się, że dzieci oprócz tego, że musiały się uczyć to miały dużo obowiązków na gospodarstwie i pomagały w domu, min. nosiły ciężkie wiadra z wodą ze studni. Dziewczynki, kiedy już nie musiały pomagać mamie, bawiły się laleczkami zrobionymi z gałganków i szmatek.
Następnie udaliśmy się do pięknego dworu, który został przywieziony z Drogini koło Myślenic. Mieszkanie to zdecydowanie różniło się od wcześniejszych biednych chatek. Tu mogliśmy zobaczyć piękną salę konferencyjną z fortepianem, pokój pani dworu, pokój pana domu z pięknymi skórzanymi sofami. W każdym pokoju w kącie stał piękny piec kaflowy, do którego dobierano kolor ścian. Tu dziewczynki nie bawiły się szmaciankami a pięknymi lalkami porcelanowymi .Ostatnim punktem naszej wycieczki był zamek Lipowiec. Droga do zamku wiodła przez piękny las. Podziwialiśmy z okien zamku piękno jesiennego krajobrazu.

Wszystko, co dobre szybko sie kończy i musieliśmy wracać do szkoły, gdzie czekali na nas już rodzice. Wycieczka ta na pewno pozostanie w naszej pamięci, a wszystkich, którzy tam jeszcze nie byli, polecamy to miejsce, bo naprawdę warto zobaczyć.

Irena Steczko