Przekaż 1% podatku dla naszej szkoły. Więcej informacji w zakładce informacje.

KALENDARZ


KONTAKT

WITAMY W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

Sekretariat Szkoły czynny:

pn. - pt. 7:00 - 15:00

telefon: +48 12 280 70 95

adres do korespondencji:

Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Kryspinowie

32-060 Liszki, Kryspinów 356

email: sp.kryspinow@op.pl

TABLICA

http://www.laur.org.pl/images/logo_do_pobrania/LSZ_logo.png

Oczyszczacz powietrza został przekazany przez Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn. „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej.

Strona główna

O PRZEDSZKOLU -> Aktualności

Warzywne Stworki

Konkurs na najpiękniejszego warzywnego Stworka cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci. Wpłynęło 25 ciekawych i oryginalnych prac. Jury miało nie lada problem, aby wybrać te najpiękniejsze i najciekawsze Stworki. Po ciężkich i burzliwych obradach uznano, że:

I miejsce: Ksawery Orzeł i Madzia Koszycka,

II miejsce: Weronika Chudzik i Maja Mazur

III miejsce: Oliwka Górecka i Emilka Owca

Pozostałe prace były równie piękne, dlatego komisja konkursowa przyznała wszystkim wyróżnienia. Dzieci otrzymały drobne nagrody i dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i już zapraszamy do kolejnego konkursu.

 

Mali kucharze

Zapach pizzy unosił się po całej szkole. Wszystko przez to, że Maluszki w tym dniu zamieniły się w kucharzy.  Jak przystało na małe pracowite Pszczółki, od razu zabrały się do pracy i swoimi malutkimi rączkami wyrabiały ciasto, wałkowały, jeszcze raz wyrabiały i kilka razy wałkowały. Pracy było, co niemiara, ale jaki efekt...?!  Pyszna pizza! Po spróbowaniu można stwierdzić jedno: Takich kucharzy i takiej pizzy nie powstydziłaby się żadna pizzeria!

 

Święto Odzyskania Niepodległości

W piątek 10 listopada wszyscy pięknie ubrani w galowe stroje, świętowaliśmy razem z koleżankami i kolegami ze szkoły ważny dzień - Święto Odzyskania Niepodległości.

Grupa sześciolatków brała udział w akademii przygotowanej przez uczniów z klas starszych. Każda klasa reprezentowała 100 ciekawych rzeczy na 100 lecie Odzyskania Niepodległości.

Było 100 babeczek, 100 dobrych uczynków, 100 kwiatów biało - czerwonych, 100 balonów,

100 ciasteczek , 100 flag  a od nas 100  czerwonych, naklejanych  serduszek z godłem Polski.

O godzinie 11.11 Pszczółki, Biedronki, Wiewiórki, uczniowie klas I-VIII , wszyscy nauczyciele

i pracownicy szkoły odśpiewali hymn Polski.

 

Niegrzeczny Kacperek i Smog

W ramach realizacji " Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego - Małopolska w zdrowej atmosferze", Wiewióreczki otrzymały oczyszczacz powietrza.

Od września mieliśmy dużo zajęć, na których pogłębialiśmy naszą wiedzę na temat ochrony środowiska. Całą akcję zakończyliśmy występem dla kolegów i koleżanek z klas starszych. Było to przedstawienie pt. "Jesienny spacerek niegrzecznego Kacperka". Opowiadało o chłopcu, który chciał palić trawę, suche liście, wyrzucać papierki, hałasować i zakłócać spokój w lesie.  Udało się jednak zmienić postępowanie Kacperka, a pomogły w tym Leśne Duszki, które umilały swoim śpiewem i tańcem całe przedstawienie. Mamy nadzieję, że ten występ uświadomi naszym rodzicom i dziadkom jak ważne jest dbanie o czyste powietrze i środowisko.  

 

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

Dnia 26 października 2018r. 3-4 latki z grupy Pszczółki zostały  uroczyście przyjęte do grona przedszkolaków podczas Pasowania na Przedszkolaka. W obecności nauczycieli, rodziców oraz Pani Dyrektor przedstawiły program artystyczny uwzględniający śpiewanie piosenek, recytowanie wierszy oraz tańce. Ponadto zaprezentowały publiczności umiejętności, jakie nabyły podczas dwóch miesięcy pobytu w przedszkolu. Na koniec złożyły uroczyste ślubowanie, po którym każdy Maluszek został pasowany magiczną kredką na przedszkolaka. Na pamiątkę tej ważnej uroczystości dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki. Całą uroczystość uatrakcyjniły starsze przedszkolaki z grupy Biedronki i Wiewiórki, które zaprezentowały krótki występ na powitanie swoich młodszych kolegów.

Pszczółki, witamy Was serdecznie w gronie przedszkolaków!

JAK WALCZYĆ ZE SMOGIEM?

W ramach realizacji " Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego - Małopolska w zdrowej atmosferze", dzieci z oddziału przedszkolnego w Kryspinowie otrzymały od Marszałka Województwa Krakowskiego nowy oczyszczacz powietrza. Było to okazją do poszerzenia wiedzy przedszkolaków na temat ochrony środowiska. Dzieci na zajęciach dowiedziały się, że oczyszczacz powietrza to urządzenie, które filtruje powietrze, usuwa z niego zanieczyszczenia i może zapewnić czyste powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywają i spędzają większą część dnia. Dzieci poznały właściwości powietrza i dowiedziały się sie, co to jest smog i skąd się bierze. Przedszkolaki zastanawiały się, co zrobić, aby poprawić stan jakości naszego powietrza. Wszyscy wiemy, że nie wolno w piecach palić śmieci, starać się jak najmniej korzystać z transportu samochodowego a częściej wybierać komunikację zbiorową czy też dojeżdżać do szkoły na rowerze. To dopiero początek naszych działań proekologicznych. Już dzisiaj zapraszamy uczniów starszych klas na przedstawienie "Jesienny spacerek Kacperka", oraz zachęcamy do udziału w konkursie "Potworek Śmieciorek" , w którym udowodnimy, że zabawkę można zrobić z różnych surowców.

Irena Steczko

Wycieczka do Wygiełzowa

W poniedziałek 22 października najstarsza grupa z Oddziału Przedszkolnego odwiedziła skansen w Wygiełzowie. Początkowo pogoda nie zachęcała nas do wycieczki, jednak później wynagrodziła nam to pięknym słońcem. Swoją podróż po skansenie, rozpoczęliśmy od warsztatów plastycznych, gdzie malowaliśmy obrazki na szkle. Już tu dowiedzieliśmy się, że dawniej wszystkie obrazy święte były wieszane przy suficie pod skosem. Dzięki temu ludzie mogli za nimi schować pieniądze. Jeśli w domu pojawił się złodziej, nigdy nie brał stamtąd pieniędzy, ponieważ uważali, że za to spotka go kara Boża.

W skansenie mogliśmy zobaczyć jak dawniej uczyły się dzieci w szkole, zobaczyć klasę lekcyjną, dom nauczyciela oraz inne domy, w których mieszkali zwykli ludzie. Szkoła ta zdecydowanie różniła się od naszej pięknej szkoły w Kryspinowie. Dowiedzieliśmy się, że dzieci oprócz tego, że musiały się uczyć to miały dużo obowiązków na gospodarstwie i pomagały w domu, min. nosiły ciężkie wiadra z wodą ze studni. Dziewczynki, kiedy już nie musiały pomagać mamie, bawiły się laleczkami zrobionymi z gałganków i szmatek.
Następnie udaliśmy się do pięknego dworu, który został przywieziony z Drogini koło Myślenic. Mieszkanie to zdecydowanie różniło się od wcześniejszych biednych chatek. Tu mogliśmy zobaczyć piękną salę konferencyjną z fortepianem, pokój pani dworu, pokój pana domu z pięknymi skórzanymi sofami. W każdym pokoju w kącie stał piękny piec kaflowy, do którego dobierano kolor ścian. Tu dziewczynki nie bawiły się szmaciankami a pięknymi lalkami porcelanowymi .Ostatnim punktem naszej wycieczki był zamek Lipowiec. Droga do zamku wiodła przez piękny las. Podziwialiśmy z okien zamku piękno jesiennego krajobrazu.

Wszystko, co dobre szybko się kończy i musieliśmy wracać do szkoły, gdzie czekali na nas już rodzice. Wycieczka ta na pewno pozostanie w naszej pamięci, a wszystkich, którzy tam jeszcze nie byli, polecamy to miejsce, bo naprawdę warto zobaczyć.

Irena Steczko