Przekaż 1% podatku dla naszej szkoły. Więcej informacji w zakładce informacje.

KALENDARZ


KONTAKT

WITAMY W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

Sekretariat Szkoły czynny:

pn. - pt. 7:00 - 15:00

telefon: +48 12 280 70 95

adres do korespondencji:

Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Kryspinowie

32-060 Liszki, Kryspinów 356

email: sp.kryspinow@op.pl

TABLICA

http://www.laur.org.pl/images/logo_do_pobrania/LSZ_logo.png

Oczyszczacz powietrza został przekazany przez Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn. „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej.

Strona główna

O PRZEDSZKOLU -> Aktualności

"Świat Andersena"

W dniu 5 lutego,  najstarsza grupa przedszkolna wybrała się do Kina Kijów na spektakl dla dzieci składający się z trzech odrębnych bajek tego samego autora. Mogliśmy zobaczyć takie baśnie jak: " Nowe szaty króla", "Świniopas" oraz "Brzydkie Kaczątko". Aktorzy Teatru Wrocławskiego wspaniale wcielili się w postacie Andersena. Piękna gra aktorska scenografia i kostiumy bardzo nas zachwyciły, dlatego nie szczędziliśmy braw.

I.S

 

Wizyta w Piekarni "Łysa Góra" w Kaszowie

W ramach projektu " Poznajemy zawody", dzięki uprzejmości właścicieli Państwa Ewy

i Janusza  Trojan wybraliśmy się do pracowni cukierniczo-piekarniczej w Kaszowie. To tutaj zobaczyliśmy jak dużo osób pracuje przy produkcji chleba, ile mąki potrzeba na ciasto i jakie do tego celu stosuje się maszyny. Nie wiedzieliśmy, że jest aż tyle rodzajów chleba! Następnie udaliśmy się do części cukierniczej. Nacieszyliśmy się widokiem pięknych owocowych babeczek, ciepłych lodów oraz delektowaliśmy się domowym zapachem szarlotki, sernika i wielu innych ciast. Zobaczyliśmy różne miski i miksery, które owszem podobne są do tych co mamy w domu, ale te tutaj były olbrzymie!
Czy ktoś z nas chciałby zostać cukiernikiem? Patrząc na uśmiechnięte Panie na produkcji myślę, że każdy. Po godzinnym zwiedzaniu zostaliśmy poczęstowani świeżutkimi
i pachnący bułeczkami. Takich bułek chyba nigdy jeszcze nie jedliśmy... Mimo, że były duże, zniknęły w pięć minut. To jeszcze nie koniec atrakcji, każdy z nas otrzymał "Dyplom Małego Piekarza" oraz kolejne pyszności- pączki. Była to wspaniała wycieczka. Bardzo dziękujemy Państwu Trojanom za tak miłe przyjęcie!

I.S

 

Dzień Babci i Dziadka

W tym roku wcześniej niż zwykle zorganizowaliśmy Święto Dziadków. Każda grupa przedszkolna przygotowała dla swoich Gości prezenty oraz wierszyki i piosenki. Mimo tremy występy były bardzo udane. Naszym Babciom i Dziadkom uśmiech nie schodził

z twarzy, choć zdarzyło się , że u niektórych naszych Gości łza zakręciła się w oku i nie kryli wzruszenia. Mogli zobaczyć na własne oczy, że ich wnuki specjalnie dla nich nauczyły się wierszyków, piosenek a nawet tańców, a w malutkich rączkach niosły skromne prezenciki zrobione od serduszka. Na pewno ten dzień na długi pozostanie

w naszej pamięci.

I.S

 Zimowe zabawy 

My się zimy nie boimy, tylko zastanawialiśmy się, czy czasem zima nie boi się nas...?

Jednak udało się, i budząc sie pewnego dnia zobaczyliśmy biały puch. Nie czekając długo ,ciepło ubrani wyruszyliśmy na zimowy spacer. Jednak ze spaceru nici, bo jak spacerować kiedy tyle śniegu? No więc zaczęło się: rzucanie śnieżkami, tropienie po śladach no i oczywiście aniołki na śniegu. Ani trochę nam nie było zimno, moglibyśmy tak cały dzień, ale czekał na nas już obiad w szkole. A jaka zupka najlepsza w zimowe dni? - oczywiście rosołek! Oj, nie trzeba nas było długo namawiać do powrotu do szkoły . Na pewno będziemy jeszcze korzystać z uroków zimy.

I.S

 Radosne Oczekiwanie

 Jak co roku w okresie przedświątecznym dzieci z najstarszych grup przedszkolnych            z całej gminy spotykają się podczas "Radosnego Oczekiwania". Tym razem gospodarzami były dzieci z Cholerzyna. Tradycją jest , że to gospodarze przygotowują jasełka a następnie każdy oddział przedszkolny prezentuje przygotowaną przez siebie kolędę lub pastorałkę. Wszystkie występy były wspaniałe! Po zakończeniu prezentowania swoich uzdolnień wokalnych wszystkie dzieci, panie wychowawczynie, Pani Dyrektor Jolanta Lipiarz , Pan Wójt oraz przybyli Goście zaśpiewali wspólną kolędę. Wszystkie oddziały przedszkolne otrzymały dyplom a każde dziecko niespodziankę oraz poczęstunek.

Bardzo serdecznie dziękujemy Gospodarzom za miłe przyjęcie oraz poczęstunek a  Rodzicom z naszej grupy oraz Radzie Rodziców za zakup strojów na występ.

I.S


Bombki choinkowe- warsztaty

 Dzieci z młodszych grup przedszkolnych uczestniczyły w warsztatach na których ozdabiały  bombki według własnego pomysłu. Najpierw trzeba było pomalować bombkę na wybrany kolor, a potem własna inwencja twórcza i masa brokatu. Po wysuszeniu swoich ozdób, każde dziecko zabrało własnoręcznie wykonaną bombkę do swojego domu, która zapewne miała honorowe miejsce na choince.

I.S

 Lukrowane chatki

 Dzięki uprzejmości Rodziców Paulinki mieliśmy możliwość warsztatów cukierniczych. Był to bardzo słodki dzień. Najpierw mama Paulinki przeczytała nam bajeczkę o Jasiu i Małgosi oraz pokazała nam chatkę Baby Jagi. Następnie przygotowaliśmy się do robienia takich domków z herbatników, lukru, posypki do ciast i cukierków. Mogliśmy zobaczyć jak powstaje lukier, dokładny przepis zna tylko Tata Paulinki, bo to On robi najpyszniejszy lukier. Sklejaliśmy te domki i ozdabialiśmy a na koniec degustacja-PYCHA!

Dziękujemy Państwu Riedel za przygotowanie i przeprowadzenie najsłodszych warsztatów cukierniczych.

I.S


  Warzywne Stworki

Konkurs na najpiękniejszego warzywnego Stworka cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci. Wpłynęło 25 ciekawych i oryginalnych prac. Jury miało nie lada problem, aby wybrać te najpiękniejsze i najciekawsze Stworki. Po ciężkich i burzliwych obradach uznano, że:

I miejsce: Ksawery Orzeł i Madzia Koszycka,

II miejsce: Weronika Chudzik i Maja Mazur

III miejsce: Oliwka Górecka i Emilka Owca

Pozostałe prace były równie piękne, dlatego komisja konkursowa przyznała wszystkim wyróżnienia. Dzieci otrzymały drobne nagrody i dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i już zapraszamy do kolejnego konkursu.

 Mali kucharze

Zapach pizzy unosił się po całej szkole. Wszystko przez to, że Maluszki w tym dniu zamieniły się w kucharzy.  Jak przystało na małe pracowite Pszczółki, od razu zabrały się do pracy i swoimi malutkimi rączkami wyrabiały ciasto, wałkowały, jeszcze raz wyrabiały i kilka razy wałkowały. Pracy było, co niemiara, ale jaki efekt...?!  Pyszna pizza! Po spróbowaniu można stwierdzić jedno: Takich kucharzy i takiej pizzy nie powstydziłaby się żadna pizzeria!

 

Święto Odzyskania Niepodległości

W piątek 10 listopada wszyscy pięknie ubrani w galowe stroje, świętowaliśmy razem z koleżankami i kolegami ze szkoły ważny dzień - Święto Odzyskania Niepodległości.

Grupa sześciolatków brała udział w akademii przygotowanej przez uczniów z klas starszych. Każda klasa reprezentowała 100 ciekawych rzeczy na 100 lecie Odzyskania Niepodległości.

Było 100 babeczek, 100 dobrych uczynków, 100 kwiatów biało - czerwonych, 100 balonów,

100 ciasteczek , 100 flag  a od nas 100  czerwonych, naklejanych  serduszek z godłem Polski.

O godzinie 11.11 Pszczółki, Biedronki, Wiewiórki, uczniowie klas I-VIII , wszyscy nauczyciele

i pracownicy szkoły odśpiewali hymn Polski.

 

Niegrzeczny Kacperek i Smog

W ramach realizacji " Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego - Małopolska w zdrowej atmosferze", Wiewióreczki otrzymały oczyszczacz powietrza.

Od września mieliśmy dużo zajęć, na których pogłębialiśmy naszą wiedzę na temat ochrony środowiska. Całą akcję zakończyliśmy występem dla kolegów i koleżanek z klas starszych. Było to przedstawienie pt. "Jesienny spacerek niegrzecznego Kacperka". Opowiadało o chłopcu, który chciał palić trawę, suche liście, wyrzucać papierki, hałasować i zakłócać spokój w lesie.  Udało się jednak zmienić postępowanie Kacperka, a pomogły w tym Leśne Duszki, które umilały swoim śpiewem i tańcem całe przedstawienie. Mamy nadzieję, że ten występ uświadomi naszym rodzicom i dziadkom jak ważne jest dbanie o czyste powietrze i środowisko.  

 

 

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

Dnia 26 października 2018r. 3-4 latki z grupy Pszczółki zostały  uroczyście przyjęte do grona przedszkolaków podczas Pasowania na Przedszkolaka. W obecności nauczycieli, rodziców oraz Pani Dyrektor przedstawiły program artystyczny uwzględniający śpiewanie piosenek, recytowanie wierszy oraz tańce. Ponadto zaprezentowały publiczności umiejętności, jakie nabyły podczas dwóch miesięcy pobytu w przedszkolu. Na koniec złożyły uroczyste ślubowanie, po którym każdy Maluszek został pasowany magiczną kredką na przedszkolaka. Na pamiątkę tej ważnej uroczystości dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki. Całą uroczystość uatrakcyjniły starsze przedszkolaki z grupy Biedronki i Wiewiórki, które zaprezentowały krótki występ na powitanie swoich młodszych kolegów.

Pszczółki, witamy Was serdecznie w gronie przedszkolaków!

JAK WALCZYĆ ZE SMOGIEM?

W ramach realizacji " Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego - Małopolska w zdrowej atmosferze", dzieci z oddziału przedszkolnego w Kryspinowie otrzymały od Marszałka Województwa Krakowskiego nowy oczyszczacz powietrza. Było to okazją do poszerzenia wiedzy przedszkolaków na temat ochrony środowiska. Dzieci na zajęciach dowiedziały się, że oczyszczacz powietrza to urządzenie, które filtruje powietrze, usuwa z niego zanieczyszczenia i może zapewnić czyste powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywają i spędzają większą część dnia. Dzieci poznały właściwości powietrza i dowiedziały się sie, co to jest smog i skąd się bierze. Przedszkolaki zastanawiały się, co zrobić, aby poprawić stan jakości naszego powietrza. Wszyscy wiemy, że nie wolno w piecach palić śmieci, starać się jak najmniej korzystać z transportu samochodowego a częściej wybierać komunikację zbiorową czy też dojeżdżać do szkoły na rowerze. To dopiero początek naszych działań proekologicznych. Już dzisiaj zapraszamy uczniów starszych klas na przedstawienie "Jesienny spacerek Kacperka", oraz zachęcamy do udziału w konkursie "Potworek Śmieciorek" , w którym udowodnimy, że zabawkę można zrobić z różnych surowców.

Irena Steczko

Wycieczka do Wygiełzowa

W poniedziałek 22 października najstarsza grupa z Oddziału Przedszkolnego odwiedziła skansen w Wygiełzowie. Początkowo pogoda nie zachęcała nas do wycieczki, jednak później wynagrodziła nam to pięknym słońcem. Swoją podróż po skansenie, rozpoczęliśmy od warsztatów plastycznych, gdzie malowaliśmy obrazki na szkle. Już tu dowiedzieliśmy się, że dawniej wszystkie obrazy święte były wieszane przy suficie pod skosem. Dzięki temu ludzie mogli za nimi schować pieniądze. Jeśli w domu pojawił się złodziej, nigdy nie brał stamtąd pieniędzy, ponieważ uważali, że za to spotka go kara Boża.

W skansenie mogliśmy zobaczyć jak dawniej uczyły się dzieci w szkole, zobaczyć klasę lekcyjną, dom nauczyciela oraz inne domy, w których mieszkali zwykli ludzie. Szkoła ta zdecydowanie różniła się od naszej pięknej szkoły w Kryspinowie. Dowiedzieliśmy się, że dzieci oprócz tego, że musiały się uczyć to miały dużo obowiązków na gospodarstwie i pomagały w domu, min. nosiły ciężkie wiadra z wodą ze studni. Dziewczynki, kiedy już nie musiały pomagać mamie, bawiły się laleczkami zrobionymi z gałganków i szmatek.
Następnie udaliśmy się do pięknego dworu, który został przywieziony z Drogini koło Myślenic. Mieszkanie to zdecydowanie różniło się od wcześniejszych biednych chatek. Tu mogliśmy zobaczyć piękną salę konferencyjną z fortepianem, pokój pani dworu, pokój pana domu z pięknymi skórzanymi sofami. W każdym pokoju w kącie stał piękny piec kaflowy, do którego dobierano kolor ścian. Tu dziewczynki nie bawiły się szmaciankami a pięknymi lalkami porcelanowymi .Ostatnim punktem naszej wycieczki był zamek Lipowiec. Droga do zamku wiodła przez piękny las. Podziwialiśmy z okien zamku piękno jesiennego krajobrazu.

Wszystko, co dobre szybko się kończy i musieliśmy wracać do szkoły, gdzie czekali na nas już rodzice. Wycieczka ta na pewno pozostanie w naszej pamięci, a wszystkich, którzy tam jeszcze nie byli, polecamy to miejsce, bo naprawdę warto zobaczyć.

Irena Steczko