Przekaż 1% podatku dla naszej szkoły. Więcej informacji w zakładce informacje.

KALENDARZ


KONTAKT

WITAMY W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

Sekretariat Szkoły czynny:

pn. - pt. 7:00 - 15:00

telefon: +48 12 280 70 95

adres do korespondencji:

Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Kryspinowie

32-060 Liszki, Kryspinów 356

email: sp.kryspinow@op.pl

TABLICAALMASPEI


http://www.laur.org.pl/images/logo_do_pobrania/LSZ_logo.png

Oczyszczacz powietrza został przekazany przez Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn. „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej.

Strona główna

O PRZEDSZKOLU -> Aktualności

 Pszczółki w bibliotece szkolnej.

Wiek przedszkolny to idealny czas na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. W środę 26 lutego przedszkolaki z grupy Pszczółki udały się do biblioteki szkolnej. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w bibliotece. Na miejscu przywitała dzieci Pani bibliotekarka i zaprosiła do zwiedzania. Przedszkolaki dowiedziały się, na czym polega zawód bibliotekarza, poznały zasady wypożyczania książek, zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz dowiedziały się jak dbać o książki. Spotkanie odbyło się w miłej i pełnej wrażeń atmosferze a na zakończenie dzieci otrzymały mały upominek. 

Wycieczka do Zakładu Uzdatniania Wody "Bielany"

Przedszkolaki z grupy "Biedronek" wybrały się 24 lutego na wycieczkę do Centrum Edukacji Ekologicznej na terenie Zakładu Uzdatniania Wody "Bielany". Dzieci wzięły udział w interaktywnym przedstawieniu i poprzez zabawę poznały złożone procesy, jakim poddawana jest woda, z której korzystamy. Duża dawka pożytecznej wiedzy została nam podana w niezwykle atrakcyjny sposób. Każde dziecko mogło stać się na chwilę małą kropelką i przemierzyć drogę uzdatniania i oczyszczania. Przewodnikami byli dla nas dziadek Tadek i wnuk Olek. Dzieci przebrane za kropelki wody przechodziły imitację plątaniny rur. Forma zabawy, wierszyki i piosenki, specjalnie zaprojektowana scenografia pozwoliły dzieciom dobrze się bawić i przyswoić sobie wiedzę dotyczącą dbałości o środowisko. Wycieczkę zapamiętamy na długo. Dziękujemy Wodociągom Miasta Krakowa:)

 

Bal karnawałowy

Sale przystrojone kolorowymi serpentynami i balonami, przepięknie przebrane dzieci: księżniczki, czarownice, kowboje, policjanci, wróżki, żabki, biedronki, motylki, kotki, myszki, piraci a także inne postacie z kreskówek opanowały na kilka godzin naszą szkołę. Przy proponowanej muzyce nikt nie mógł się nudzić i narzekać, a dzieci wspólnie ze swoimi paniami bawiły się wyśmienicie. Z racji tego, że bal odbył się w Tłusty Czwartek nie mogło zabraknąć pysznych pączków. Był to miły dzień...

Przygody Czerwonego Kapturka

Przedstawienie okazało się być ciekawe, a my mieliśmy okazję poznać inną wersję znanej bajki. Wszyscy zapomnieliśmy o strachu, kiedy na scenie pojawił się zły wilk. Dowiedzieliśmy się, że tak naprawdę to wilk nie zjadł babci, ale ciasto- babkę.  Czerwony Kapturek dowiedział się, że należy dbać o środowisko i czystość w lesie. Pan leśniczy przybliżył naszym milusińskim jak dbać o piękno lasu i całej przyrody. Nawet sami segregowaliśmy śmieci do odpowiednich pojemników.Wesoły, pozbawiony przemocy spektakl uczył dzieci posłuszeństwa wobec rodziców i przestrzegał je, by nie ufały nieznajomym.

Dzień Pizzy w Smerfach

9 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy. Przedszkolaki bawiąc się w kucharzy przygotowały prawdziwą pizzę. Dzieci z wielkim apetytem próbowały własnoręcznie przygotowanej pizzy. Cały dzień upłynął w miłej i radosnej atmosferze. Dzięki tej imprezie dzieci poznały historię pizzy, dowiedziały się, z którego kraju pochodzi oraz wspólnie stwierdziły, że własnoręcznie zrobiona pizza jest o wiele smaczniejsza i zdrowsza.

Wigilia

W ostatnim dniu przed przerwą świąteczną we wszystkich grupach przedszkolnych odbyło się spotkanie opłatkowe. Na Wigilii wychowawcy wraz dziećmi dzielili się opłatkiem i składali sobie serdeczne życzenia. Na stołach był barszcz z uszkami a także pyszne ciasto, owoce i słodycze.Tradycją w naszej szkole są również jasełka w wykonaniu uczniów klas starszych, w których również braliśmy udział. Występy zakończyły się wspólnym kolędowaniem całej społeczności szkolnej.Dla wszystkich przedszkolaków była to uroczysta i radosna chwila, która przypomniała tradycje świąteczne i zbliżyła wszystkich do siebie.

 Kolorowe pierniki

Cudowny zapach pierników oznacza, że zbliżają się święta. Dzieci z radością przystąpił do dekorowania ciasteczek. Zabawa była wspaniała a pierniczki wyszły przepięknie.

Konkurs szopek

Dnia 21 grudnia w naszej szkole, odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na ,,Najpiękniejszą Bożonarodzeniową Szopkę”. Adresatami świątecznego konkursu, były dzieci z oddziałów przedszkolnych. Jako organizatorzy nie ukrywamy, że zainteresowanie tym wydarzeniem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Dwudziestu czterech przedszkolaków wykonało piękne szopki. Jury nie miało prostego zadania, ponieważ wszystkie były niepowtarzalne, niektóre urzekały swoją oryginalnością a ich wykonanie wymagało dużo czasu i wysiłku. Ostatecznie zwycięzcami okazali się:

Miejsce I

Mikołaj Weichselberger, Wiktoria Ryszka

Miejsce II

Emilia Owca, Kacper Grzesiak

Miejsce III

Natalia Wójcik, Magdalena i Krzyś Koszyccy

Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom oraz nagrodę.

Radosne Oczekiwanie

 Jak co roku, wszystkie przedszkolaki z całej Gminy spotykają się, aby wspólnie kolędować i radośnie oczekiwać Świąt Bożego Narodzenia. W tym roku gościliśmy w Szkole Podstawowej w Morawicy, gdzie zaprezentowaliśmy pastorałkę " Anieli w niebie śpiewają".Składamy serdecznie podziękowania organizatorom za miłe przyjęcie, poczęstunek, wspaniałe nagrody i dyplomy.

Wizyta Świętego Mikołaja

Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie.  6 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszego przedszkola. Oczekując upragnionego Gościa, dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały szkolnego koncertu piosenek w języku angielskim. Po występie usłyszeć można było dźwięk dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło to o tym, że do przedszkola zbliża się Święty Mikołaj. Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe a kiedy znalazły się blisko św. Mikołaja troszkę zawstydzone. Święty Mikołaj rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w przedszkolu. Na zakończenie wszystkim przedszkolakom wręczał paczki, a w nich dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami. Oczekiwana cały rok wizyta Świętego Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków, a niektórzy z nich już od rana nie będą mogli doczekać się jego kolejnej wizyty.       

Ubieramy choinkę 

Pierwszy tydzień grudnia jest zawsze pracowitym tygodniem. Wszystko to za sprawą przygotowań do odwiedzin Świętego Mikołaja. Jeśli w sali jest już posprzątane zabieramy się do ubierania choinki a to dzieci lubią i to bardzo... W każdej klasie świecą już lampki, błyszczą bombki a my czekamy. Staraliśmy się być grzeczni ale czy przyjdzie...???

Goście z Nigerii 

W poniedziałek 25 listopada czekała na przedszkolaki niespodzianka. Ponownie odwiedziły nas siostry z Nigerii. Poznaliśmy lepiej życie w Afryce i mieliśmy możliwość zagrania na niezwykłych instrumentach. Siostry podkreślały, że mimo niewyobrażalnie trudnych warunków życia, Afrykańczycy potrafią być radośni i cieszyć się życiem, bardzo często się uśmiechają. W języku Igbo słowo ,,dziękuję” brzmi MELA i jest bardzo często używane. Na spotkaniu był czas także na śpiew w tym trudnym języku. Niecodzienne spotkanie na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków.

Andrzejki

20 listopada 2019 r dzieci z oddziałów przedszkolnych mogły przenieść się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych.Ten magiczny dzień rozpoczęliśmy od koncertu  w wykonaniu "Baśniowej Kapeli". Tańcom i zabawom nie było końca. W salach przygotowany został pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Na koniec czekały na nas wróżby i wtedy to właśnie wszyscy mogliśmy poznać naszą przyszłość, dowiedzieć się co nas czeka lub kim zostaniemy. Czy te wróżby się spełnią?

Pasowanie na Przedszkolaka

To ważne wydarzenie w grupie Pszczółek miało miejsce 8 listopada 2019r. Uroczystość rozpoczęły występy dzieci  a następnie małe Pszczółeczki zaprezentowały przygotowane piosenki oraz wierszyki. Dla większości był to pierwszy, bardzo ważny występ. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka ogromną kredką przez Panią Dyrektor . Grupy starsze Biedronki, Tygryski i Smerfusie powitały swoich młodszych kolegów i złożyli im życzenia. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech.

Ekoludek- konkurs plastyczny

W październiku w przedszkolu odbył się konkurs plastyczny "EKOLUDEK". Zadaniem dzieci było zbudowanie ludzika z surowców wtórnych, który będzie promował ich powtórne wykorzystanie. Jury konkursowe miało naprawdę trudne zadanie, ponieważ napłynęło dużo prac, które okazały się niezwykle pomysłowe. Przedszkolaki spisały się wspaniale pokazując, że dbanie o środowisko jest nie tylko ważne, ale może też być dobrą zabawą. Na zakończenie każde dziecko otrzymało dyplom oraz upominek, a zwycięskie prace zostały nagrodzone grami edukacyjnymi.

I. Bartosik-Gnyś

Próbna ewakuacja

W  październiku została w naszej szkole przeprowadzona próbna ewakuacja szkoły. Jej celem było przypomnienie procedur postępowania na wypadek różnego rodzaju zagrożeń.Ćwiczenia zostały zaplanowane wspólnie z miejscową jednostką OSP, która bardzo sprawnie przeprowadziła cały proces ewakuacji. Po powrocie do szkoły uczniowie uczestniczyli w zajęciach, podczas których ratownicy uczyli dzieci zasad udzielania pierwszej pomocy.

Święto Ziemniaka

22 października uczniowie naszej szkoły obchodzili Święto Ziemniaka. Starsi koledzy zaprezentowali przedstawienie o ziemniaku. Zapoznali  wszystkich z pochodzeniem tego warzywa, jego wartościach odżywczych, nazwy w gwarze. Na koniec zaśpiewali piosenkę o ziemniaku.Cały dzień można było zakupić potrawy z ziemniaka w wykonaniu uczniów i rodziców każdej klasy. Dochód ze sprzedaży został przeznaczony na klasowe pieniądze.

Spotkanie z Misjonarkami

Do naszej szkoły zawitali niezwykli goście.  Były to siostry ze Zgromadzenia Sióstr Klawerianek z Nigerii. Pokazały nam życie dzieci w Afryce, opowiadały o kulturze, tradycjach i edukacji nigeryjskich dzieci. Uczniowie mieli okazję zobaczyć a nawet przymierzyć oryginalne stroje afrykańskie. Uczyli się słów i nawet piosenek w języku igbo.

Misiowy wolontariat

Misiowy wolontariat to kolejny moduł ogólnopolskiej akcji "Mały Miś w świecie wielkiej literatury". Smerfy wraz z paniami i misiem Franiem zorganizowali zbiórkę artykułów szkolnych do domów dziecka na Ukrainie. Akcja ta cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zebraliśmy sporą ilość zeszytów, piórników, plecaków i innych potrzebnych rzeczy do szkoły.Składam serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom oraz dzieciom z całej szkoły za przyłączenie się do akcji.

Irena Steczko

Wioski Świata - wycieczka

W piękny, słoneczny poranek wybraliśmy się na wycieczkę do Parku Edukacji Globalnej – Wioski Świata w Krakowie. Zaczęliśmy wyprawę  od warsztatów i przenieśliśmy się do Afryki, gdzie odkryliśmy ghańską wioskę oraz poznaliśmy afrykańskich wojowników.Mogliśmy zobaczyć niesamowite zabawki zrobione przez dzieci w Afryce – ich wyobraźnia chyba nie ma końca! Na dużym obszarze dzieci mogły zobaczyć także jurtę mongolską, igloo, indyjskie tipi oraz peruwiańską chatę. Park jest niepowtarzalnym miejscem stworzonym, aby uwrażliwić zwiedzających na los mieszkańców najbardziej odległych i zapomnianych zakątków świata. Wszyscy doskonale się bawili. Była to fascynująca i bardzo pouczająca wyprawa.

I.S

Owocowy zawrót głowy

"Jesienią, jesienią sady się rumienią...". Każdy przedszkolak już wie jak ważne są dla nas owoce, nie tylko dlatego, że są smaczne i zdrowe ale przede wszystkim zawierają dużo witamin. Do czego wykorzystaliśmy owoce? Upiekliśmy pyszną szarlotkę, której zapach roznosił się po całej szkole, zrobiliśmy wspaniałą sałatkę owocową a nawet wypiliśmy sok jabłkowo-marchewkowy, który wykonaliśmy sami. Był to smakowity tydzień, a kto nas odwiedził ten skosztował naszych smakołyków.

I.S