#SzkołaPamięta – finał akcji 2023

Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Kryspinowie > Aktualności > #SzkołaPamięta – finał akcji 2023

Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kryspinowie wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła Pamięta”. Finał akcji odbył się w poniedziałek, 30 października.

Zrealizowaliśmy następujące działania:

  • Uczniowie klasy 8 przygotowali prezentacje o dowódcach polskich z okresu II wojny światowej:  Władysławie Andersie, Franciszku Dąbrowskim, Stanisławie Sosabowskim, Auguście Fieldorfie „Nil”, Józefie Unrug. Poznali sylwetki, życiorysy a także smutny i tragiczny los, który ich spotkał w powojennej rzeczywistości i sowieckiej okupacji w Polsce. 
  • Wolontariusze z projektu „Wrażliwe serca” nawiedzili bardzo ważną dla lokalnej społeczności mogiłę osób pomordowanych w pacyfikacji Liszek. Nasza szkoła leży na terenie parafii św. Mikołaja, a na lisieckim cmentarzu znajdują się również groby osób z rodzin naszych uczniów, pracowników, nauczycieli. Uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicz symbolizujący naszą pamięć o bliskich nam zmarłych, ale również tych wszystkich bohaterach, którzy oddali życie za Ojczyznę.

A. Gałka, S. Kozioł

Skip to content